Дізнайтеся, як досягти максимального смаку та найдовшого терміну зберігання, а також де найкраще зберігати гарбуз в домашніх умовах.
Якщо ви зберете гарбуз занадто рано, він виявиться прісним, не розвинувши свою природну солодкість.
Якщо ви затримаєтеся занадто довго, мороз може скоротити термін зберігання гарбуза.
Коли настане ідеальний момент, ви побачите один або кілька з цих ознак, коли гарбуз готовий:
Сухі листя гарбуза. Коли листя висохнуть і стануть коричневими, життєвий цикл рослини завершиться; воно вкладе в свої плоди стільки смаку, скільки тільки зможе.
Дерев'янисті стебла на гарбузі. Коли стебла на кожному гарбузі перестануть бути зеленими, а стануть жорсткими і коричневими, як дерево, ваші гарбузи готові до збору врожаю.
Мороз загрожує гарбузу. Вплив легкого морозу скоротить термін придатності гарбуза, а сильний мороз його зіпсує. Якщо прогноз погоди обіцяє низькі температури, настав час занести гарбузи в приміщення.
Ваші гарбузи повинні зберігатися до шести місяців в домашніх умовах (або навіть довше!) в темному сухому приміщенні при температурі від 10 до 16°C.
Гарною ідеєю буде покласти під них шар картону або фанери; це захистить вашу підлогу, якщо якась із них почне гнити. Регулярно перевіряйте та перевертайте гарбузи в домашніх умовах і викидайте ті, на яких видно ознаки цвілі.
Майте на увазі, що сорти з більш тонкою шкіркою (наприклад, мускатний горіх) зазвичай не зберігаються так довго, як сорти з більш товстою шкіркою.
Збираючи урожай гарбузів у пік зрілості, а також правильно їх висушуючи та зберігаючи, ви отримаєте продукт вишуканої якості, який зможете використовувати всю осінь і зиму.
Джерело: theseedcollection.