Західна преса знову приписує Україні відновлення ядерного потенціалу. Цього разу видання The Times повідомило, що Україна нібито здатна створити ядерну боєголовку та стратегічну дальнобійну ракету, яка може летіти на відстань 1 тисяча км. Завдяки цим можливостям під загрозу потрапляють військові бази та інші об’єкти ЗС РФ.
Бомба з плутонію
Українська промисловість має можливість найближчим часом створити ядерну бомбу, схожу на ту, яку США скинули 80 років тому на японське місто Нагасакі. В цілому запасів плутонію достатньо, щоб створити сотні боєголовок. The Times, наводячи цю інформацію, посилається на звіт, в якому підсумували ядерні можливості України. Журналісти повідомили, що отримали доступ до звіту, підготовленого для Міністерства оборони України. У звіті зазначено, що є можливість відновити український ядерний арсенал. Найменшу боєголовку, схожу на "Товстуна" (Fat Man), застосовану в Нагасакі в 1945 році, створять "протягом кількох місяців". Автори звіту вважають, що в країні є достатньо можливостей, щоб повторити технологію, винайдену 80 років тому в Манхеттенському проекті. Джерелом плутонію для боєголовки стануть "відпрацьовані паливні стрижні, взяті з українських ядерних реакторів", йдеться у звіті.
Мощність Fat Man — 21 кт, вага — 4 600 кг, довжина — 3,25 м, діаметр 1,52 м. В результаті ядерного вибуху загинуло 70 тисяч людей.
У тексті документа зазначено, що в Україні є сім тонн реакторного плутонію. З цієї кількості речовини можна було б створити сотні боєголовок та відновити втрачені ядерні запаси. Цієї потужності вистачило б, щоб знищити військову базу РФ чи інші військові об’єкти, розповів журналістам один з авторів звіту — Олексій Йіжак, керівник відділу Національного інституту стратегічних досліджень України.
Офіційна позиція
Спікер МЗС України Георгій Тихий спростував публікацію про те, що Україна нібито може розробити елементарну ядерну бомбу з використанням плутонію, якщо новообраний президент США Дональд Трамп припинить військову допомогу Україні.
Україна дотримується Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
“Ми не володіємо, не розробляємо і не маємо наміру створювати ядерну зброю. Україна тісно співпрацює з МАГАТЕ і повністю прозора для її моніторингу, що виключає використання ядерних матеріалів у військових цілях”, — заявив Тихий.
17 жовтня німецький таблоїд Bild написав, що Україна здатна відновити свій ядерний арсенал за кілька тижнів. У той же день президент України Володимир Зеленський під час спільної прес-конференції з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте заявив, що Україна ніколи не говорила про те, що готується розробити ядерну зброю.
Зеленський вважає, що Україна повинна бути в НАТО, і аргументом для цього повинно бути те, що при підписанні Будапештського меморандуму “ми віддали ядерну зброю і нам гарантували безпеку і територіальну цілісність”.