В Україні теоретично існує можливість для військових достроково звільнитися, якщо вони виховують дитину з інвалідністю до 18 років і нікому більше цим займатися. На практиці, однак, скористатися цим правом складно через безліч неясностей у законі.
Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!
ПідписатисяЗгідно з законом № 3633-IX, прийнятим у квітні 2024 року, до списку підстав для звільнення за сімейними обставинами додали пункт про виховання дитини з інвалідністю, якщо більше нікому за нею доглядати.
Але реалізація цього права стикається з рядом юридичних неузгоджень, повідомляє адвокат Станіслав Гіммелькрас.
Наприклад, закон не пояснює, що саме мається на увазі під "вихованням". Чи повинен військовослужбовець бути офіційним опікуном дитини, чи достатньо просто брати участь у її житті?
Популярні статті зараз Ми вже на порозі важливих подій: одразу кілька експертів розповіли про кінець війни в Україні Мобілізація змінює фокус: кому з українців 50+ років пора готуватися до армії В Україні кожному пенсіонеру дозволили збільшити виплати в 1,5 рази: як цього досягти Гроші зарахують до кінця грудня: хто отримає додаткову допомогу від держави Показати щеЄ й інша підступність: закон вимагає, щоб не було інших осіб, зобов'язаних займатися вихованням дитини з інвалідністю. І тут починається плутанина. Не пояснюється, хто ці "інші особи" – тільки батьки чи також, скажімо, старші брати, сестри, навчальні заклади?
В інших українських законах вказані більш конкретні категорії осіб – наприклад, опікуни, прийомні батьки тощо, – але в цьому законі такі уточнення відсутні. Виходить, що військовий повинен довести відсутність інших родичів, які можуть доглядати за дитиною, що на практиці дуже складно. Без чітких критеріїв з цього питання отримати звільнення з цієї причини практично неможливо.
Єдиний реальний шлях для військового в такому випадку – подати позов до суду і добиватися рішення, яке підтвердить, що він сам виховує дитину і інших кандидатів на цю роль немає. Але це вимагатиме часу, ресурсів і, найімовірніше, великого терпіння.