В Чехії готують масштабну пенсійну реформу, яка торкнеться всіх – від місцевих жителів до українських біженців, які працюють і сплачують податки. Багато чого зміниться: з жовтня 2024 року і до 2035 року систему поступово перебудують, щоб впоратися зі зростанням кількості пенсіонерів та дефіцитом пенсійного фонду.

Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!

Підписатися

Зараз у Чехії діє солідарна система, коли працюючі забезпечують нинішніх пенсіонерів. Але людей похилого віку стає більше, а грошей – менше, повідомляє Radio Prague International.

У 2023 році дефіцит фонду досяг рекордних 73 мільярдів крон (приблизно 1% ВВП). І якщо нічого не змінити, то до 2050 року цифри можуть піти зовсім у мінус.

На ситуацію впливають багато факторів:

  • старіння населення – людей пенсійного віку стає все більше,
  • повільний економічний ріст,
  • висока інфляція,
  • дефіцит у Пенсійному фонді.

Украинские беженцы в Чехии

Популярні статті зараз Українцям загрожує блокування карт: стосується кожного другого - ПриватБанк зробив попередження Гороскоп на середу 13 листопада для всіх знаків Зодіаку: зірки вимагають дій, але попереджають – тримайте себе в руках Ми вже на порозі важливих подій: одразу кілька експертів розповіли про кінець війни в Україні Мінімум 100 грн, а максимум - 1500: як і коли зміняться пенсійні виплати українців  Показати ще

Що зміниться в системі?

  • Стаж для дострокової пенсії: з жовтня 2024 року для дострокового виходу на пенсію потрібно буде пропрацювати 40 років замість нинішніх 35. До речі, навчання зарахують лише на 80%.
  • Зростання пенсій: з 2026 року виплати зростатимуть повільніше – за 10 років ріст скоротиться на 8%.
  • Мінімальна пенсія: при мінімальному стажі вона становитиме 20% від середньої зарплати.
  • Податкові пільги: переглянули і умови для накопичень на пенсію – тепер вони вимагають більше мінімальних внесків і тривалого терміну накопичення.

Пенсионеры, фото из открытых источников

А що це означає для українців?

Українці, які легально працюють і сплачують податки в Чехії, зможуть претендувати на пенсію на тих самих умовах, що й чехи. Головне – дотриматися двох умов: накопичити необхідний стаж та дочекатися пенсійного віку (65 років).

Якщо повний стаж (35 років) накопичити не вдалося, все одно можна розраховувати на виплати, але пропорційно накопленим внескам. У таких випадках чеські органи звернуться в український Пенсійний фонд для підтвердження стажу, отриманого на батьківщині.

Пенсія з України та Чехії виплачується окремо. Українську частину можна буде отримувати на рахунок в українському банку.

Поради для українців у Чехії:

  • Регулярно сплачуйте внески на соціальне страхування.
  • Зберігайте всі документи про трудову діяльність.
  • Слідкуйте за змінами, щоб нічого не упустити.