Державний "Ощадбанк" видав клієнту кредит у розмірі 30 тисяч гривень, але вже через кілька хвилин після погодження гроші з його картки були повністю списані.
Про це йдеться в матеріалах Єдиного реєстру судових рішень.
Клієнт "Ощадбанку" планував використати кредитні кошти для покупки мотоблока. Однак відразу після погодження кредиту вся сума була списана з його рахунку. Зрозумівши, що втратив гроші, чоловік звернувся до відділення "Сбербанку", де оформляв кредит, але допомогти йому там не змогли.
Клієнт "Ощадбанку" подав заяву до міліції. У ході досудового розслідування було встановлено, що кошти з його картки перевели на рахунок у "Таскомбанку", звідти - на рахунок в "Універсал Банку", а пізніше - користувачу "Айбокс Банку". Таким чином, гроші були виведені шахраями.
Незважаючи на ці обставини, Ощадбанк наполягав, що клієнт сам передав шахраям конфіденційну інформацію, і продовжував вимагати від нього повернення кредиту разом із відсотками.
Клієнт звернувся до суду, вимагаючи від "Ощадбанку" повернути 27,5 тисяч гривень — суму списаних шахраями кредитних коштів. Деснянський районний суд Чернігова ухвалив рішення на користь позивача.
Списання коштів з рахунку позивача відбулося не за його розпорядженням. Позивач одразу повідомив банк про безпідставне списання коштів і звернувся до правоохоронних органів. Банк не зміг надати доказів того, що клієнт власними діями або бездіяльністю сприяв доступу до рахунку або передав інформацію третім особам, що дозволило ініціювати платіжні операції. Таким чином, суд визнав вимоги позивача обґрунтованими та задовольнив його позов.